5 spraw, które koniecznie musisz zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży samochodu, żeby kupić bezpiecznie
Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Jeśli chcesz kupić samochód, najlepiej sam sporządź umowę kupna-sprzedaży auta. Nie musisz znać się na prawie, by dobrze ująć warunki umowy. Pamiętaj jednak o najważniejszych rzeczach, które powinny znaleźć się na umowie, abyś miał pewność, że dokonałeś bezpiecznego zakupu. Jeśli nie Ty sporządzasz umowę kupna - sprzedaży samochodu, sprawdź, czy zawarto w niej 5 podstawowych kwestii.
5 rzeczy, które powinny znaleźć się na umowie kupna - sprzedaży samochodu:
-
Oświadczenie, że sprzedający jest jedynym posiadaczem samochodu
To najważniejszy punkt umowy. Jeśli okaże się, że auto należy do jeszcze innej osoby, współwłaściciel może zgłosić się po swój pojazd. Wtedy może dojść do sytuacji, że wydane przez Ciebie pieniądze trafiły w błoto, a Ty masz związane ręce i musisz oddać pojazd. Co nie oznacza, że nie możesz kupić auta, który posiada kilku właścicieli. Wtedy jednak pamiętaj, by każdy z nich podpisał się pod oświadczeniem, że zrzeka się praw do sprzedawanego pojazdu.
-
Przeniesienie prawa własności
Pamiętaj, że każda umowa kupna - sprzedaży powinna zawierać przeniesienie praw własności ze zbywcy (sprzedającego) na nabywcę (kupującego). Dzięki temu jesteś zabezpieczony i masz pewność, że wcześniejszy właściciel kupionego przez Ciebie pojazdu, nie będzie dochodzić żadnych praw związanych z posiadaniem pojazdu.
-
Wady technicznych pojazdu
Kolejną ważną informację, która powinna się znaleźć na umowie kupna - sprzedaży samochodu, jest wiadomość, że pojazd nie ma wad technicznych, a nawet jeśli ma, to jako przyszły właściciel musisz je poznać i sam zadecydować, czy w takim stanie auto chcesz kupić, czy też rezygnujesz z transakcji. Jeśli sprzedawca ukryje przed Tobą jakąkolwiek usterkę, możesz walczyć o odszkodowanie na drodze sądowej. Jeśli sprzedający przedstawił Ci wady techniczne pojazdu, powinien również ująć je w umowie kupna - sprzedaży samochodu.
-
Koszty wynikające z transakcji
Każda umowa wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto podzielić koszty przed podpisaniem umowy. Dodatkowo na umowie kupna sprzedaży auta, warto zaznaczyć kto pokryje koszty podatku. Nie prawdą jest, że koszt podatku cywilnoprawnego pokrywa kupujący. Nie ma przepisu, który nakładałby taki obowiązek na nabywcę, w związku z tym strony umowy mogą podzielić się kosztami. Nabywca może również spróbować obciążyć kosztami sprzedającego, choć taka praktyka jest bardzo rzadka.
-
Przepisy Kodeksu Cywilnego
Umowa kupna - sprzedaży samochodu jest umową cywilną. Dlatego powinna zawierać informację, że sprawy, które nie reguluje umowa kupna - sprzedaży auta, regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Dzięki temu obie strony są zabezpieczone obowiązującymi przepisami prawa.
Jeśli nie wiesz, jak sporządzić umowę kupna - sprzedaży samochodu, nie możesz skorzystać z udostępnianych przez nas umów. Skorzystaj z jednego z trzech sposobów na uzyskanie sprawdzonej i zgodnej z prawem umowy kupna - sprzedaży auta.