Kupno i sprzedaż samochodu a podatki
Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Najprostsza pod względem podatkowym sytuacja występuje wówczas, gdy osoba fizyczna kupuje samochód od innej osoby fizycznej.
Jaki podatek zapłacę (PCC, VAT czy akcyzę), kupując używany samochód?
W przypadku transakcji kupna/sprzedaży samochodu pomiędzy dwiema osobami fizycznymi pojawia się konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. I to pod warunkiem, że cena rynkowa kupowanego samochodu przekracza 1000 zł. W przypadku tańszych aut, transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. ceny zakupu auta. Zapłacić go musi osoba kupująca samochód w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży, wypełniając i składając w urzędzie skarbowym formularz PCC-3.
Uwaga: Nie można celowo zaniżać ceny kupna/sprzedaży pojazdu do 1000 zł, by uniknąć płacenia podatku PCC. Jeśli będzie ona znacząco odbiegać od przeciętnych cen rynkowych danego auta (według jego marki, rocznika, pojemności silnika itd.), to urząd skarbowy wezwie podatnika do skorygowania ceny transakcji lub powoła biegłego, który oszacuje tę wartość.
Jakie podatki zapłacę, kupując używany samochód z komisu?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, kto jest wpisany w umowie kupna/sprzedaży jako strona sprzedająca.
1. Gdy stroną sprzedającą jest komisant, czyli firma/osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, nie wystąpi podatek od PCC. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o PCC, nabywając samochód od przedsiębiorcy będącego podatnikiem VAT lub zwolnionym z podatku od towarów i usług - nabywca otrzymuje fakturę VAT lub fakturę VAT-marża i jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC. Podobna sytuacja, czyli brak podatku PCC, wystąpi w przypadku kupna auta poleasingowego od firmy czy banku.
Gdy w umowie sprzedaży auta widnieją dane komisu jako strony sprzedającej, nie płacimy PCC, ale może pojawić się podatek akcyzowy. Znaczenie ma fakt, czy auto było już zarejestrowane w Polsce, czy dopiero kupujący dokona pierwszej rejestracji w kraju. Prowadzący komis samochodowy najczęściej nie rejestrują używanych aut sprowadzanych z zagranicy i obowiązek zapłaty akcyzy pozostawiają nabywcy, który będzie rejestrował auto.
W takim przypadku kupujący musi złożyć w Izbie Celnej tzw. deklarację uproszczoną (AKC-U) i opłacić podatek akcyzowy. Stawka akcyzy na samochody osobowe uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi:
- 3,1% dla pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm3,
- 18,6% - dla silników o wyższej pojemności.
2. Jeśli komis tylko pośredniczy, a w umowie jako sprzedawca widnieje osoba prywatna (poprzedni właściciel auta), wówczas należy opłacić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych, jak w przypadku kupna auta od Kowalskiego.
Jakie podatki zapłacę, kupując auto z salonu?
Przedsiębiorca prowadzący salon sprzedaży pojazdów jest podmiotem, który płaci akcyzę i VAT, więc osoba fizyczna kupująca samochód z salonu nie ma szczególnych obowiązków związanych z zapłatą tych podatków. Nie wystąpi tu także podatek PCC.
Jednak podatek od towarów i usług jest podatkiem pośrednim, więc jego ciężar i tak poniesie konsument będący ostatecznym nabywcą. Klient zapłaci cenę, w którą wkalkulowany jest VAT i inne koszty podatkowe.
Podatki a nowy samochód sprowadzany z zagranicy
Z dość rzadkim i szczególnym przypadkiem mamy do czynienia, gdy osoba fizyczna kupuje prywatnie nowe auto w innym kraju Unii Europejskim. Wówczas wystąpi konieczność zapłaty VAT-uw Polsce. Taki zakup zostanie uznany jako nabycie tzw. nowego środka transportu (NŚT), a to oznacza, że podlega rozliczeniu analogicznie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Podsumowując, dla określenia rodzaju podatków, które będziemy musieli zapłacić przy zakupie auta, ważne jest, czy kupujemy samochód od osoby fizycznej czy od firmy oraz czy był już zarejestrowany w Polsce, czy też nie.
Na temat oświadczenia właściciela przedmiotu szkody o odliczeniu VAT: https://www.helpfind.pl/oswiadczenie-wlasciciela-przedmiotu-szkody-o-odliczeniu-podatku-vat