Gdzie najlepiej umyć auto przed sprzedażą? Porównanie rodzajów myjni
Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Myjnia tunelowa i portalowa
Myjnia tunelowa i portalowa to myjnie automatyczne. Pierwsza z nich składa się z ramy wjazdowej, szczotek, bramki z chemią i płuczącej, a także suszarki. Te poszczególne moduły są ułożone w tunel.
Samochód jest przez niego przeciągany za pomocą transmisyjnego pasu. Natomiast konstrukcja myjni portalowej to brama, która jest wyposażona w szczotki, system z chemią i suszarkę. Całość porusza się nad samochodem.
Zaletą tych myjni automatycznych jest bardzo krótki cykl mycia. Nawet, jeśli wybierzemy najbardziej zaawansowany program to pojazd zostanie umyty w zaledwie kilka minut.
Warto jednak wiedzieć, że ryzyko zniszczenia lakieru jest tu dosyć spore. Jak ognia należy unikać myjni, które stosują szczotki z twardych włosów. Bezpieczne są natomiast myjnie wyposażone w szczotki filcowe. Dokładność mycia myjni automatycznych nie jest jednak najwyższa – brud często zostaje zakamarkach.
Myjnia ręczna
Jest to najdokładniejszy rodzaj myjni, pod warunkiem oczywiście, że zatrudniony w niej pracownik dobrze wykonuje swoją pracę. Personel profesjonalnej myjni ręcznej dobierze odpowiednie środki czyszczące i pielęgnujące oraz usunie wszystkie osady i zabrudzenia.
Czas mycia jest tu najdłuższy, ale jeśli zależy nam, aby auto było na błysk to zdecydowanie warto poczekać. Ponadto można skorzystać z dodatkowych usług, które często oferują myjnie ręcznie np. pranie tapicerki, odkurzenie wnętrza pojazdu. Ryzyko zniszczenia lakieru jest tu niewielkie. Minusem myjni ręcznej jest mała przepustowość, a to oznacza, że na swoją kolej czasem trzeba długo czekać.
Myjnia bezdotykowa
To coraz popularniejsza myjnia samochodowa będąca alternatywą dla tradycyjnych myjni ręcznych. Tutaj jednak usługę mycia wykonuje sam kierowca/właściciel, zatem to od jego umiejętności zależy jak zostanie umyty samochód i czy lakier ulegnie zniszczeniu.
Zaletą myjni bezdotykowej jest pełna swoboda wyboru programów, ich kolejności, przerwania czy powtórzenia. Dodatkowo cena za mycie jest bardzo atrakcyjna – średnio jest to wydatek 7 – 8 zł. Tego rodzaju myjnie często funkcjonują przy centrach handlowych, stacjach paliw czy drogach, gdzie ruch jest wzmożony.